google.com, pub-9551754683506821, DIRECT, f08c47fec0942fa0 More Food Adventures

Not Just Pills

>> Monday, August 1, 2011



Have you ever considered to use cleanse weight loss pill and all other weight loss products in the market today? I am sure you are in the look out for the fastest weight loss pills if you are considering to use some. A good weight loss pill however is difficult to come by, unless you have yourself checked properly by a doctor, and meals planned by a dietitian. My father's diet is directed by his doctor, and his diet pills are actually recommended by him to to some adverse effects, if not given ample guidance. 

I know there are many who say they do not have the time to eat properly, or go on an exercise, that's is why they resort to diet pills alone. But truth be-told, diet pills alone wouldn't be much effective than that of the combined diet, plus exercise plus diet regimen. For a more effective diet plan, that which includes vegetables and fruits is highly recommended. Green leafy vegetables, especially Malunggay, is the most effective. Fruits rich in Vitamin C is the best. 

So don't just use pills if you wish to go on a diet. Keep a balance and you'll see the difference. I am sure you know what I mean.. Eat healthy guys--- 



Subscribe to MORE FOOD ADVENTURES
Check Related links:

Read more...

P 60 Savings on 5 Kilos Rice

>> Saturday, July 30, 2011



When we moved in, we had no rice but the kilo I bought from Melissa's Store, so that same day we went to Robinson's to buy groceries for our new house. We decided to buy the 5-kilo Rice pack since it was okay to carry with less burden, being that it is just me and my sister who is going to carry everything.

That's the 5-Kilo Rice we bought at Robinson's at P 266. Then the other day, we went to buy a few more necessities at Save More in Capistrano, and my SM Advantage card warrants that if I buy a 5-Kilo SM Bonus Sinandomeng Rice, I get 20 points extra, so we decided to get another pack. Anyway, our pack of rice at home has already been half used. 
Much to my surprise, I was able to save P 60 from the price of the one I bought earlier this week. Now we have yet to compare and see the difference in terms of quality and taste. If we find that they are the same, being that both packs are Sinandomeng Rice, then we shall continue to buy the latter and continue to save P 60 thereafter.. 



Subscribe to MORE FOOD ADVENTURES
Check Related links:

Read more...

  © Blogger template Inspiration by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP  

google.com, pub-9551754683506821, DIRECT, f08c47fec0942fa0